Понеділок, 17.01.2022, 08:38
Вітаю Вас Гість | RSS
медичний реабілітаційний центр
МВС України "Миргород"
Меню сайту
Категорії каталога
Миргород [25]
Корисна інформація
Погода


Курс амереканського долара

Курс євро

Рух потягів

Форма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Наші друзі
Статистика
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
Головна » Статті » Миргород

Сухі вуглекислі ванни в МРЦ "Миргород" МВС України
З незапам’ятних часів хворі користуються газовими сумішами, що утворюються після виверження вулканів і складаються в основному з вуглекислого газу, у вигляді вуглекислих ванн. Вперше «сухі» вуглекислі ванни (мофетні ванни) почали застосовувати в курортній терапії в XVIII-XIX століттях в Росії, Германії, Італії, Чехії, Румунії.
В 2010 році ці ванни почали застосовуватися і в нашому медичному реабілітаційному центрі МВС України «Миргород».
В чому ж полягають переваги мофетних ванн над бальнеологічними вуглекислими ваннами? Кількість курортів, що мають природні вуглекислі води, обмежена в Україні це Свалявська група курортів. Для застосування штучно приготовлених ванн потрібні спеціальні приміщення, а також бальнеотехнічні пристрої.
Крім того , гідростатичний чинник, який належить, окрім газового та температурного, до механізму дії вуглекислої ванни, є протипоказанням для їхнього застосування у ряду пацієнтів зі зниженою толерантністю до фізичних навантажень.
Все це призвело до необхідності напрацювання таких способів використання природних лікувальних властивостей вуглекислого газу, які, зберігаючи його цінні лікувальні властивості, дозволяли б уникнути деяких мінусів, притаманних природним та штучним вуглекислим ваннам.
«Сухі» вуглекислі ванни (СВВ) не потребують спеціальних бальнеотехнічних пристроїв, вони прості в експлуатації. При відпуску СВВ практично виключається інгаляційне надходження вуглекислого газу, що не завжди бажано.
Надто важливим фактором є також той факт, що СВВ відносяться до числа енергозберігаючих медичних технологій, оскільки на відпуск мофетної ванни витрачається значно менше енергії, ніж на штучну ванну (нагрівання води, обслуговування техніки та інше).
Основним лікувальним чинником мофетних ванн є вуглекислий газ, концентрація якого у ванні може змінюватися як у бік збільшення (до 80%), так і у бік зменшення (до 20%). Іншим дійовим чинником є час відпуску процедури, який коливається від 10 до 20 хв., температура 35 – 36 С.
Концентрація вуглекислого газу поза мофетної ванни не перевищує 0,05 – 0,09 %, що, на відміну від звичайної вуглекислої ванни, виключає можливість проникнення вуглекислого газу через дихальні шляхи і забезпечує як його місцеву дію на капіляри і дрібні судини шкіри, так і його всмоктування безпосередньо через шкіру.
Вуглекислий газ, який чинить на організм комплексну дію як на місцевому, так і на загальному рівні. Місцевий ефект проявляється ознаками гіперемії, спричиненої розширенням дрібних кровоносних судин – капілярів та артеріол. Загальна дія проявляється загальною вазодилятацією ( тобто, розширення судин ) та ваготонічним ефектом – подовжується діастола, уповільнюється серцевий ритм (так звана дігіталісоподібна дія), звужуються вени, посилюється прилив венозної крові до серця, нормалізується артеріальний тиск, збільшується кількість циркулюючої крові, стимулюється розвиток колатерального кровотоку.
При прийомі вуглекислих ванн відчувається приємний приплив тепла, не дивлячись на зменшення теплоутворення.
Вуглекислі ванни підсилюють процес збудження в головному мозку, поліпшують функцію вегетативної нервової системи. Під їх дією спостерігається зниження тонусу м`язів, зокрема у хворих спастичними парезами після інсульту.
Вуглекислі ванни знижують активність реніну, підвищують діурез, підвищують рівень калію, натрію і кальцію, знижують рівень цукру і залишкового азоту в сироватці крові.
Поліпшується функція зовнішнього дихання, підвищується стійкість організму до надлишкової кількості вуглекислого газу і нехватки кисню в тканинах організму.
Менше навантаження «сухих» ванн на міокард визначає їхню перевагу при лікуванні хворих з вираженою міокардіальною та коронарною недостатністю. При цьому коронарна недостатність компенсується, збільшується толерантність до фізичного навантаження, пом’якшуються напади стенокардії.
Поліпшення функціонального стану нервової системи справляє позитивний вплив на численні системи організму: ендокринну, імунну, на регуляцію обмінних процесів (окислювально-віднов-лювальних, електролітних, вуглеводного, жирового обміну тощо), на стан периферичного кровообігу та периферичних нервів.
«Сухі» вуглекислі ванни відпускаються у вигляді:
- ванн – усе тіло пацієнта до шиї включно вміщується у спеціальний мішок, що наповнюється вуглекислим газом і киснем у певних пропорціях, залежно від методики;
- напівванн – пацієнт вміщується у мішок з газовою сумішшю до пояса або у вигляді куртки (верхня половина тулуба);
- камерних ванн – у мішок вміщують кінцівку (кінцівки) па-цієнта.
Тривалість процедури 20-30 хв., на курс 8-12 процедур.
Методики застосування СВВ відрізняються між собою відсотковим вмістом вуглекислоти, експозицією та частотою відпуску процедур (щодня, через день, 1 раз на 3 дні, 2 дні підряд з перервою на 3-тій день).
Показання для призначення «сухих» вуглекислих ванн : міокардитичний та атеросклеротичний кардіосклероз, мітральні та аортальні вади серця з порушенням кровообігу не вище І ступеня, стабільна стенокардія напруги І-ІІ ф. кл., інфаркт міокарда у фазі одужання (з 6-го тижня захворювання), стан після аортокоронарного шунтування та резекції аневризми аорти 4-х тижневої давності, гіпертонічна хвороба І та ІІ стадії з НК ІІ А ступеня з безкризовим перебігом, вегето-судинна дистонія за гіпертонічним та змішаним типом, захворювання судин кінцівок (облітеруючий атеросклероз, тромбоангіїт), хронічні неспецифічні захворювання бронхів та легень (хронічний обструктивний бронхіт, бронхіальна астма з дихальною недостатністю, не вищою за ІІ ступінь), ожиріння, цукровий діабет ІІ типу, гіпотиреоз, постклімактеричний синдром, деформуючий остеоартроз, поліартрит ревматичний з мінімальним ступенем активності, остеохондроз хребта, функціональні порушення нервової системи з явищами гіпостенії, енцефалопатія, черепно-мозкова травма (через 4 місяці), енцефаліт, мієліт , поліневрит (через 6 місяців після гострого періоду), стан після гострого порушення мозкового кровообігу (не раніше 6 місяців після гострого періоду), відновлення функціонального стану організму у спортсменів, шкірні захворювання (псоріаз, нейродерміт, дерматит, екзема) у підгострій стадії та фазі ремісії, хронічні запальні гінекологічні захворювання, дисменорея, безпліддя, хронічний простатит, аденома простати І-ІІ ступеню, хвороба Пейроні.
Протипоказання: ревмокардит, важкі вади серця, гіперстенічна форма неврастенії, складні порушення ритму серця, кровотечі, серцева недостатність вище ІІ ступеня, гострі запальні процеси, лихоманка, злоякісні захворювання.
Категорія: Миргород | Додав: volanaOK (14.05.2013)
Переглядів: 2395 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
МРЦ МВС України "Миргород" © 2022